Inteligencja
Relacje z dziećmi
Relacje z kotami
Łatwość ułożenia
Linienie
Zdrowotność
Bernardyn to jedna z największych, najcięższych i najszerzej rozpoznawanych przez większość ludzi ras. Według powszechnego wyobrażenia są to świetni stróże, co sugeruje ich groźny wygląd oraz imponujące rozmiary. Założenie to jest zgodne z prawdą – to co czyni bernardyny dobrymi kandydatami na psy stróżujące, jest nie tylko fakt jak wygląda dorosły osobnik tej rasy, ale również jego ponadprzeciętna czujność i odwaga. Jednocześnie, są to idealne psy rodzinne, głęboko kochające swoją rodzinę, lubiące dzieci i cechujące się sercem o wielkości wprost proporcjonalnej do reszty wymiarów.
Inteligencja
Relacje z dziećmi
Relacje z kotami
Łatwość ułożenia
Linienie
Zdrowotność
Długość życia bernardyna to średnio 8-10 lat. Odpowiednia opieka weterynaryjna oraz utrzymanie dobrostanu psa na wysokim poziomie, pozwolą nam cieszyć się naszym psim przyjacielem jak najdłużej.
Choć bernardyny to dosyć wytrzymałe psy, długość ich życia rzadko przekracza 10 lat. Wykazują one predyspozycję do takich chorób, jak:
Utrzymanie w dobrym stanie sierści bernardyna wymaga regularnego szczotkowania. Ponadto, należy sumiennie kontrolować stan oczu pupila z uwagi na wrodzone predyspozycje bernardynów do rozwinięcia schorzeń oczu. Oczywiście, musimy również pamiętać o obcinaniu pazurów wtedy, kiedy jest to konieczne.
Warto także wspomnieć, że bernardyny produkują duże ilości śliny, którą zostawiają na meblach czy ubraniach swoich właścicieli. Nie jest więc to odpowiednia rasa dla przysłowiowych „czyściochów”.
Żywienie bernardyna powinno uwzględniać odpowiedni stosunek tłuszczu, białka oraz cukrów, a także zawierać adekwatną do potrzeb ilość witamin i minerałów. Możemy zdecydować się na pełnoporcjową karmę (suchą lub mokrą), jak i również jedzenie domowe czy dietę BARF. Ważne jest żeby pilnować zalecanej dla naszego psa kaloryczności, ponieważ nadwaga u bernardyna może przyczynić się do problemów ze stawami (psy tej rasy i tak są do nich predysponowane).
Warto również mieć na względzie możliwość wystąpienia skrętu żołądka u dużych psów – bernardyna należy karmić częściej, a małymi porcjami i nie pozwalać na jego nadmierny wysiłek bezpośrednio po jedzeniu.
Bernardyny ze względu na wysoki poziom inteligencji i uporu potrzebują konsekwentnego treningu pod okiem zdecydowanego właściciela. Bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja w wieku szczenięcym, co pozwala uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości.
Psy tej rasy wykazują duże zapotrzebowanie na przebywanie na świeżym powietrzu. Do szczęścia potrzebują sporej przestrzeni, a z uwagi na problemy ze stawami i wysoką masą ciała powinny unikać wspinania się po schodach.
idealnym rozwiązaniem dla nich, byłby więc dom z ogródkiem oraz możliwość odbywania długich spacerów każdego dnia.
Decydując się na kupno bernardyna, ważne jest żeby zdecydować się na renomowaną hodowlę – zrzeszoną w FCI oraz oferującą szczeniaki w istocie rasowe.
Przed podpisaniem umowy na zakup psa, powinniśmy ocenić warunki hodowlane, sprawdzić czy hodowca wykonuje u swoich psów badania genetyczne pod kątem dysplazji stawów oraz ocenić wygląd rodziców naszego potencjalnego szczenięcia.
Jeżeli chcemy zyskać naszego psiego przyjaciela za darmo, możemy także przygarnąć czworonoga przeznaczonego do adopcji, z pobliskiego schroniska czy fundacji.
Zdecydowanie nie należy jednak wspierać rozwoju pseudohodowli, kupując szczenię bez rodowodu- decydując się na taki krok możemy mieć pewność, że dorosły bernardyn nie będzie się wpisywał w ustalony dla rasy wzorzec i najpewniej przysporzy nam wiele problemów behawioralnych oraz zdrowotnych.
Cena szczenięcia z rodowodem wynosi nawet 5000 – 8000 zł. Przed zakupem psa warto jednak również uświadomić sobie, ile kosztuje wyprawka dla szczenięcia, profilaktyczna wizyta u lekarza weterynarii czy wyżywienie bernardyna. Miesięczne utrzymanie psa tej rasy to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych.
Bernardyn to idealny pies dla Ciebie, jeżeli:
Autor
Redakcja RankingKarm.pl